Hunt Slonem

Hunt Slonem 1951 yılında Amerika’nın Maine Eyaleti’nde doğdu. Çocukluğu subay olan babasının görevi nedeniyle Amerika’nın çeşitli şehirlerinde geçti.

Slonem gençlik yıllarında amatör ressam ve eğitimci olan dedesinin etkisiyle resme yöneldi. Lisans eğitimini Louisiana'daki Tulane Üniversitesi Resim ve Sanat Tarihi bölümünde tamamladı. Ayrıca Ayrıca Maine'deki Skowhegan Resim ve Heykel Okulundan da dersler aldı ve burada Louise Nevelson, Alex Katz, Alice Neel , Richard Estes, Jack Levine ve Al Held gibi önemli sanatçılarla tanıştı.

Hunt Slonem 1973 yılında sanatını geliştirmek için New York’a taşındı. Burada Sosyal Hizmetler Kurumu bünyesinde yaşlılara ders vermeye başladı. 1976 yılında Kanada’daki Elizabeth Greenshields Vakfından burs aldı ve profesyonel olarak resim yapmaya başladı. İlk kişisel sergisini 1977'de New York'taki “Harold Reed Gallery”de açtı. Bunu çok prestijli bir kurum olan “Fischbach Gallery”deki büyük bir sergi izledi. Andy Warhol, Liza Minnelli, Sylvia Miles, Truman Capote, Monique van Vooren gibi sıra dışı ve renkli kişilerle arkadaşlıklar kurarak New York’taki sanat ortamının bir parçası haline geldi.

Hawai ve Nikaragua gibi ülklerde geçen çocukluğunun etkisiyle eserlerinde tropikal kuşlar, kelebekler gibi egzotik temaları işlemeyi tercih eden sanatçı genellikle parlak ve neon renkleri kullanmaktadır. Slonem dünyanın birçok önemli ülkesinde kişisel sergiler açmış ve eserleriyle önemli koleksiyonlara girmiştir.