Leonardo de Mango

Leonardo de Mango 19 Şubat 1843’da İtalya’da Bisceglie şehrinde doğdu. Çocukluk yıllarından itibaren resme ilgisi vardı. Herhangi bir eğitim almamasına rağmen 19 yaşında bir resim yarışmasında birincilik ödülü aldı. 1862 yılında Napoli Akademisine girdi ve 8 yıl boyunca eğitim aldı. MancinelliDominico Morelli gibi önemli hocaların öğrencisi oldu. 1867 yılında ikinci kez resim dalında büyük ödül kazandı.

De Mango kendini sanatsal olarak geliştirmek ve dünyayı tanımak için Doğu’ya gitmeye karar verdi ve 1874'te Lübnan’a Beyrut şehrine yerleşti. 1873’e kadar kaldığı bu ülkede birçok portre, peyzaj ve dini konulu resim yaptı. Bu dönem yaptığı eserlerinde ünlü oryantalist ressam Decamps’ın etkileri görülür.

Sanatçı Orta Doğu’dan sonra Kuzey Afrika’ya, Mısır’a ve Trablus’a giden Leonardo de Mango çöl, burada Nil Nehri, ören yerleri temalı resimler yapmıştır.

Leonardo de Mango 1883'te ölene kadar kalacağı İstanbul’a geldi. Çağdaşı gezgin ressamlardan Zonaro, Bello, Valeri gibi hayran olduğu bu şehir ona resimleri için ilham verdi. Eserlerinde dönemin günlük yaşantısı, kıyafetler incelikle işlenmiştir. İstanbul’un semtlerinin peyzaj resimleri de özellikle levantenler tarafından çok ilgi görmüştür. Birçok eserini İtalyanların kurduğu Asmalımescit’teki “Società Operaia”ya hediye etti. Büyükada manzarasını çizdiği “Deniz Görünümü” isimli resmi Roma'daki Chigi Sarayı için alınmıştır. İstanbul’da açılan dört sergiye katılmıştır.

27 Ocak 1930,’da çok sevdiği İstanbul’da vefat etti.